V drugem tednu pouka (5. 9. –  9. 9. 2016) smo bili  v naravoslovni šoli v CŠOD Rak v Rakovem Škocjanu. Šole v naravi se je udeležilo 36 učencev iz osmega in devetega razreda. Rakov Škocjan je znan po izjemnih kraških posebnostih: naravnih mostovih, ponikalnicah, izvirnih in ponornih kraških jamah ter po obsežnih  gozdovih. V zunanjem pasu zavarovanega območja leži na veliki gozdni jasi CŠOD Rak, ki je bil leta 1994 iz nekdanje gozdarske koče preurejen v dom za izvajanje programov šole v naravi. Program šole v naravi v CŠOD Rak je temeljil na spoznavanju kraških pojavov, gozda, njegovih prebivalcev in življenja v podzemnih jamah. Bogata izbira športnih rekvizitov je omogočala številne dejavnosti: kolesarjenje, lokostrelstvo, jamsko plezanje, vožnjo s kanuji, namizni tenis in igre z žogo.

Učiteljica: Andreja Geržina

Svoje spomine petdnevnega bivanja v omenjen domu je strnila tudi učenka devetega razreda.

V ponedeljek zjutraj smo se odpeljali ne daleč stran proti Rakovem Škocjanu. Ob prihodu smo kljub dežju opazovali čudovito pokrajino. Razporedili smo se po sobah ter razpakirali prtljago. Do kosila smo imeli nekaj prostega časa za raziskovanje okolice doma. Po kosilu smo odšli do naravnega malega mostu in si ogledali Zelške jame. Po večerji smo odšli na krajši večerni sprehod.

V torek po zajtrku smo šli kolesarit do razgledne točke nad Cerkniškim jezerom ter si ogledali ponorno jamo. Po kosilu in prostem času smo raziskovali življenje v reki Rak ter se odpravili na mesto v gozdu, kjer nastavljajo hrano medvedu, in nastavili tudi kamero. Zvečer smo pripravili različne točke, kjer smo se predstavili učenci po sobah. Družabni večer smo zaključili s harmoniko, valčki in polkami.

V sredo smo odšli do Unške koliševke. Do razgledne točke nad prepadom smo prišli po temnih vojaških rovih. Popoldne smo se preizkusili v lokostrelstvu in se naučili zakuriti ogenj v naravi. Zvečer smo imeli družabne igre in po tem zabava še s harmoniko.

V četrtek smo plezali po naravni steni in se dvakrat spustili po napeljani vrvi. S pomočjo programa in zemljevida na tablicah smo spoznali naravoslovno učno pot. Popoldne pa smo odšli na reko veslat. Ko smo punce veslale, so fantje pripravili drva za taborni ogenj, ko pa so veslali fantje, smo me punce zamesile buhteljne. Zvečer smo ob ognju pekli hrenovke in jedli sladke buhteljne. In seveda ni manjkal »žur« s harmoniko.

V petek smo imeli še orientacijski tek in si ogledali posnetke kamere. A veste, da je medved res prišel po hrano, poleg njega pa še kune in celo divja mačka? Po kosilu smo spakirali našo prtljago in odšli proti Prestranku.

Preživeli smo čudovit teden, imeli smo se naravno in fino. Bila je ena izmed boljših šol v naravi.

Učenka: Tjaša Podboj