V petek, 18. 9. 2020, smo se z nadarjenimi učenci in učenci izbirnih predmetov v popoldanskem času odpravili na Treking skozi tri jame. Naš izlet se je začel pred šolo, kjer smo se vkrcali na avtobus in se odpeljali proti Postojnski jami. Vsi neučakani smo pred vhodom v jamo pozdravili dva vodnika, ki sta nam razložila sam potek ogleda. Pred nami je bila najprej vožnja z jamskim vlakcem, ki je učencem predstavljala obilo zabave. Na vlaku smo že začutili pri jamski hlad in občudovali apnenčaste kreacije. Ko smo sestopili z vlaka, nam je vodnik predstavil nekaj osnovnih stvari o samem nastanku Postojnske jame. Občudovali smo raznobarvne stalaktite in stalagmite, videli mogočne stebre, se sprehodili čez Veliko goro in preko Ruskega mostu, kjer smo si ogledali najlepše dele Postojnske jame, Lepe jame. Tam smo z zanimanjem spoznali dvorano špagetov, belo in rdečo dvorano, nato pa nas je pot vodila skozi 800 metrov dolg Partizanski rov v Črno jamo. Črna jama je dobila ime zaradi dima, ki je iz površja prodrl v jamo in večino površin obarval v črno. Sledil je vzpon po stopnicah proti površju, kjer smo naredili krajši postanek, da smo se malce okrepčali in izkoristili še nekaj sončnih žarkov. Pot nas je nato vodila po mnogih stopnicah proti Pivki jami, kjer smo se prehodili ob reki Pivki, ki je pripomogla k ustvarjanju tega čudovitega jamskega sistema. Iz Pivke jame smo naredili krožno pot proti Črni jami in se ponovno skozi Partizanski rov vrnili v Postojnsko jamo, kjer smo se spustili v najgloblji del. Tam smo se nahajali približno 120 metrov pod površjem in približno 30 metrov pod samim vhodom v Postojnsko jamo. Sprehodili smo se tudi mimo simbolov Postojnske jame, mogočnega Gotskega stebra in prelepega belega Briljanta, vse do človeških ribic ali proteusov. Najprej nam je vodnik povedal zanimivosti o človeški ribici, ki je vse prej običajna jamska žival. S svojimi prilagoditvami na jamsko življenje je brez hrane zmožna preživeti tudi do 10 let. Zaradi življenja v popolni temi nima oči (so zakrnele) in je brez kožnega pigmenta. Glede na to, da so vsi procesi v jami zelo dolgi, je tudi življenjski cikel ribice precej dolg, tudi do 100 let. Po predstavitvi same ribice je bil čas za ogled mladičkov proteusa. Namreč, pred štirimi leti so v glavnem akvariju našli jajčeca in iz njih se je razvilo 21 malih človeških ribic, ki so bile sedaj dovolj velike, da jih predstavijo javnosti. Učenci so si jih z veliko radovednosti opazovali in vodnikoma zastavljali zanimiva vprašanja. Naš ogled se je bližal koncu in čakala nas je še zabavna vožnja z vlakom iz jame. Na izhodu smo se zahvalili obema vodnikoma in se polni novih doživetij napotili proti avtobusu, ki nas je odpeljal nazaj na Prestranek. 

Učiteljice razredne in predmetne stopnje

(Skupno 260 obiskov, 1 današnjih obiskov)