Ker je naša šola v letošnjem in prihodnjem šolskem letu vključena v projekt  Obnovljivi viri energije v primorskih občinah oziroma izobraževalnih aktivnosti tega projekta, bomo v tem času na šoli in tudi zunaj nje izvajali tehniške dneve in naslednje šolsko leto tudi krožek. Učenci bodo v okviru teh dejavnosti imeli možnost spoznavati obnovljive vire energije in učinkovito rabo energije. Dejavnosti bom vodila Urška Tušar z učitelji naše šole in zunanjimi sodelavci.

 

S temi temami smo se ukvarjali tudi v ponedeljek, 25. marca, ko smo s tretješolci naše šole ukvarjali z obnovljivimi viri energije, bolj podrobno pa smo spoznavali biomaso. O tem smo se najprej pogovarjali, ugotavljali smo, kako pride toplota do radiatorjev doma in v šoli. Svoje ugotovitve smo preverili tudi tako, da smo si s hišnikom Dejanom ogledali šolsko kotlovnico, nekateri pa so to, kar so tam videli in spoznali, tudi narisali. Ugotovili so, da se naša šola ogreva na lesne pelete, da imamo talno gretje, da so škodljivi  izpusti skozi dimnike minimalni ter da pri tem nastane zelo malo pepela. Že prvo šolsko uro smo pripravili sestavine za izdelavo lesnih briketov kot enega izmed ekoloških goriv in načina uporabe biomase predvsem za pridobivanje toplotne energije. Kasneje smo se lotili izdelave briketov s posebnima stiskalnicama. Kot surovine smo uporabili odpaden pisarniški in časopisni papir ter žagovino. Vsak učenec je izdelal svojega, in ko se bodo posušili, jih bodo odnesli domov. Skozi cel dan so nastajale zanimive risbice, na katerih lahko vidimo različne ogrevalne sisteme – takšne, ki delujejo in drugačne, ki so bolj domišljijski.

(Skupno 37 obiskov, 1 današnjih obiskov)