Na pobudo Zadruge Buna z. o. o., Pravične trgovine 3MUHE in Kulturnega ekološkega društva Smetumet, so sedmošolci danes skupaj z njihovimi predstavnicami izdelovali igrače iz odpadnih materialov, ki so jih prinesli od doma – embalaža iz papirja, kartona, plastike, blago, vrvice… Dejavnost je potekala v okviru akcije Igraj se naprej!, ki je nastala na pobudo Evropskega parlamenta. Najprej smo spoznavali, od kje pridejo določene surovine, kot je npr. bombaž, kdo ga predeluje in koliko za svoje delo zasluži. Ugotavljali smo, da so to gospodarsko depriviligirane države, delo pa opravljajo tudi otroci, ki se ne morejo izobraževati tako, kot se v razvitem svetu. Spadamo namreč med tistih 15 % ljudi, ki poseduje 80 % svetovnega bogastva. Večina stvari, ki jih kupujemo, je zavitih v embalažo, od katere se je 80 % ne reciklira ponovno in konča v morjih, na smetiščih ter na in v zemlji. Zato je zelo pomembno, da že pri nakupu, pa tudi preden vržemo stvari, ki jih ne potrebujemo, v smeti, razmislimo o tem, od kje prihajajo in kam bodo šle.

Učenci so zamisli za igrače, ki so jih naredili, oblikovali že pri pouku likovne umetnosti, prinesli veliko uporabnih »smeti«, iz katerih so nastali zelo izvirni izdelki: družabna igra, brezzobi zmaj, katamaran, mini gledališče Presta in igra Usodni samuraj. Svoje izdelke so predstavili razredu. Opremljeni z navodili za igro bodo na ogled od 4. decembra v Ljubljani, ko bodo igralnico skupaj z izdelki iz drugih šol otvorili slovenski poslanci v Evropskem parlamentu. Kasneje bo potovala po slovenskih šolah in vrtcih, z igračami se bodo igrali tudi otroci našega vrtca in šole, saj jo bomo povabili tudi k nam.

Urška Tušar

FOTOGALERIJA

(Skupno 75 obiskov, 1 današnjih obiskov)