V sredo, 24. 12. 2014, smo na naši šoli pripravili proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Predsednik šolskega parlamenta Žan Luka Bole in njegova namestnica Nina Mislej sta vse učence od 1. do 9. razreda seznanila z dogodki izpred štiriindvajset let.

 

23. decembra 1990 je potekal plebiscit, na katerem so volivci z da ali ne odgovorili na vprašanje “Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država?” Izidi plebiscita so bili uradno razglašeni tri dni pozneje, zato 26. december praznujemo kot državni praznik. Najprej se je praznik imenoval dan samostojnosti, potem pa ga je državni zbor leta 2005  s spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih dopolnili še z “in enotnosti”. S spremembo imena naj bi poudarili izraženo enotnost državljanov, ki so se na plebiscitu odločili za samostojno Slovenijo. V spomin na te dogodke so tri učenke iz 5. razreda zapele državno himno Zdravljico in evropsko himno Odo radosti. Sledila sta nastopa otroškega in mladinskega pevskega zbora, ki sta nas spomnila tudi na prihajajoče božično-novoletne praznike.

Slađana Šućur Popović

(Skupno 194 obiskov, 1 današnjih obiskov)