Tudi letos se je v času med 16. in 22. septembrom odvijal projekt Evropski teden mobilnosti (ETM). Cilj tega projekta je izboljšati odnos ljudi do zdravja in okolja, to pa je mogoče doseči z uporabo alternativnih virov prevoza – npr. hoja, kolo in javni promet.

IZBIRAJ. SPREMINJAJ. ZDRUŽUJ. je slogan, ki povzema osrednjo temo letošnjega Evropskega tedna mobilnosti. Spodbuditi nas želi k razmisleku o vseh možnostih prevoza, ki so nam na voljo in h kombiniranju različnih prevoznih sredstev, kar nam pogosto omogoči prijetnejši in hitrejši način potovanja v mestih.

V petek, 18.9.2015, smo se učenci 1. triade OŠ Prestranek v sodelovanju s Sveto za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Postojna (SPV) udeležili prireditve na prostem pred Primorko  v Postojni. V okviru tega dogodka smo se preizkusili v vožnji s skiroji in kolesi po pripravljenem poligonu. Otroci so likovno ustvarjali na temo vpliva prometa na okolje in zdravje, se srečali s policisti, ki so jim pojasnil osnovna pravila za varnost v cestnem prometu in jim predstavili intervencijsko vozilo, mobilno policijsko postajo in policijskega psa ter ostalo opremo. Spoznali smo vozila na električni pogon ter si ogledali prikaz pravilne uporabe otroškega varnostnega sedeža. S pomočjo posebnih tehtnic pa smo ugotavljali, kakšna je naletna teža ob trku vozila pri določeni hitrosti.

V podaljšanjem bivanju in pri likovni umetnosti so otroci likovno ustvarjali na temo različnih prevoznih sredstev.

Učenci od 4. do 9. razreda pa so se istega dne podali na jesenski pohod na Sveto Trojico.

S temi dogodki smo izpolnili vizijo ETM, ki poudarja skrb za okolje in zdravje ljudi, kar lahko dosežemo z uporabo alternativnih oblik prevoza – prav gotovo so hoja, vožnja s kolesi oziroma skiroji del tega.

Mateja Šabec